„Împreună cu Hristos prin lume în mileniul III”

Evenimente Martie 27, 2023

Douăzeci de elevi de la liceul „Vasile Conta” au fos premiați în biserica parohiei Sf. Haralambie din Tg. Neamț, cu ocazia finalizării concursului național „Împreună cu Hristos prin lume în mileniul III”

Astăzi, 5 martie, în Duminica Ortodoxiei, a avut loc premierea tuturor elevilor care s-au înscris la Concursul Național cu participare internațională, „Împreună cu Hristos prin lume în mileniul III” – ediția a VII-a.

Evenimentul s-a desfășurat în toate bisericile ortodoxe din țară și din întreaga diasporă românească a Europei, Canadei, Americii, Asiei și Australiei, fiind rostite de către copii, rugăciuni pentru pace.

Organizatorii acestui concurs sunt: Colegiul Național Pedagogic ,,Gh. Lazăr" Cluj Napoca, inițiatorul proiectului, prin coordonarea doamnei prof. Ionița Timiș, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, Inspectoratul Școlar Județean Cluj, Inspectoratul Școlar Județean Buzău.

Această zi a fost aleasă simbolic pentru Ortodoxie, deoarece, la finalul Sfintei Liturghii elevii au rostit rugăciunile pe care le-au compus în cadrul concursului online, ce a avut loc la sfârșitul lunii ianuarie. Tema concursului a fost „Rugăciunea – aripă spre cer”, iar copiii au fost sensibilizați de această propunere, înscriindu-se peste 13.000 de elevi, din întreaga lume, înțelegând faptul că „rugăciunea este hrana sufletului”. Ei și-au dorit să fie uniți în rugăciunea pentru pace și pentru înmulțirea dragostei dintre oameni, precum un buchet de flori, pe care vor să-l ofere Creatorului, iar de acolo mila și îndurarea lui Dumnezeu să se reverse asupra lumii întregi.

Astfel, la Biserica Sfântul Haralambie din Târgu Neamț, au fost felicitați și premiați, de către doamna profesoară de religie Moisii Maria, cei 20 de elevi de la „Liceul Vasile Conta", Târgu Neamț, care au participat la acest concurs: Clasa a IV-a - Mențiune - Andron Sofia, Bodnar Miruna, Fodor David-Constantin, Luca Dumitra-Ilinca, Premiu Special - Bumbea Yarina, Oglinzanu Elena, Pavăl Ștefan, Tudose Sofia.

Clasa a VI-a -  Mențiune - Cortez Luca, Premiu Special - Bogdan Răzvan, Stănică Augustin și Trofin Marta.

Clasa a IX-a - Mențiune- Chirilă Maria.

Clasa a  X-a - Premiu Special - Blehan Gheorghe-Damian.

Clasa a  XI-a - Premiu Special - Apucăloaiei Flaviana, Bogdan Elena, Ghinea Alexandru- Cristian.

Clasa a  XII-a - Premiu Special - Amihăiesei Andrei-Casian, Luca Maria-Karmina, Țuțuianu Petru.

Alături de acești copii mărinimoși, îmbrăcați în costume populare, au fost prezenți și părinții lor, pentru a întări și mai mult rugăciunile lor fiind un adevărat moment festiv. În semn de respect și recunoștință, pentru ceea ce fac acești copilași pentru Biserică și pentru lume, doamna profesoară de religie Moisii Maria a oferit acestor  elevi minunați: diplome, icoane și cărți cu învățături duhovnicești.

Mulțumim tuturor copiilor, pentru rugăciunile lor curate rostite din inimă și pentru dragostea cu care le-au compus, îi îndemnăm să participle în continuare și la alte concursuri și olimpiade de religie și Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să le răsplătească jertfa, să-i călăuzească pe tot parcursul vieții și să-i conducă pe calea mântuirii!

Mulțumim părinților care le-au dat copiilor lor, o educație religioasă temeinică, i-au încurajat, i-au susținut și le-au fost alături întotdeauna!

Mulțumim  din suflet, preoților parohi Filip Gheorghe-Marian și Tudose Sergiu pentru ospitalitatea și dragostea părintească, cu care ne-au găzduit de fiecare dată, dar și pentru păstrarea frumoasei colaborări dintre Biserică și școală, prin încheierea diferitelor proiecte și parteneriate educaționale!

Îi mulțumim lui Dumnezeu, că ne-a binecuvântat cu acești “credincioși mici și mari”, care ne sunt adevărate modele în viață, asemenea sfinților și care strălucesc prin faptele și cuvintele lor asemenea unor diamante prețioase.

Profesor de religie, Moisii Maria

Liceul ,,Vasile Conta" Târgu Neamț