Biserica Sf. Haralambie - Tg. Neamț și-a serbat ocrotitorul

Evenimente Februarie 13, 2023

Vineri, 10.02.2023, biserica Sfântul Haralambie din Tg. Neamț și-a serbat ocrotitorul

Vineri, 10 februarie, biserica sf. Haralambie din Tg. Neamț și-a serbat ocrotitorul. Sărbătoarea a debutat cu săvârșirea  slujbei Vecerniei unită cu Litia, în ajunul Hramului, începând cu ora 17:00, sub protia pr. Vadim Dimitrenco, protoiereu în orașul Ștefan Vodă din episcopia Basarabiei de Sud. Părintele este și parohul bisericii cu hramul Sf. Voievod Ștefan cel Mare, din același oraș, cu care biserica Sf. Haralambie a semnat un protocol de înfrățire în luna noiembrie 2022. Acesta a venit însoțit de diaconul Pavel Tudoreanu și de domnul Alexandru Ceban împreună cu familiile lor, care au rămas profund impresionați de experiența trăită în România, care a fost „la fel ca acasă”, așa cum s-a exprimat pr. Vadim. Pr. paroh Filip Marian-Gheorghe, precum și pr. Sergiu Tudose, slujitorii bisericii Sf. Haralambie, le-au mulțumit pentru osteneală, încredințându-i, împreună cu membrii Consiliului parohial, de sprijinul lor în derularea proiectelor edilitare aflate în desfășurare la parohia frățiilor lor.

Sărbătoarea hramului a culminat a doua zi, cu săvârșirea Sfintei și dumnezeieștii Liturghii, la care credincioșii s-au împărtășit atât prin cuvânt, prin auz și văz, impresionați adânc de solemnitatea slujbei oficiată de un sobor numeros de preoți, aflați sub protia pr. Movilă Bogdan de la parohia Războieni – protopopiatul Pașcani, cât și, mai ales, cu Trupul și Sângele Domnului.

La final toți cei prezenți au luat parte la agapa frățească, pregătită cu multă dragoste de gospodarii parohiei.

Pr. Sergiu Tudose