Sâmbătă, 18.02.2023 - Moșii de iarnă

Viața parohiei Februarie 14, 2023

Moșii de iarnă 2023 sau Sâmbăta Morților

Sărbătoarea Moșilor de Iarnă nu are o dată fixă, ci se calculează în funcție de data la care are loc Paștele în fiecare an. Prăznuirea Moșilor de Iarnă are loc mereu într-o zi de sâmbătă, deoarece trupul lui Iisus Hristos a fost înmormântat într-o astfel de zi, iar biserica a decis ca aceasta să rămână dedicată pentru pomenirea celor adormiți.

În ziua Sâmbetei Morților aceștia sunt pomeniți de preoți în cadrul Sfintei Liturghii, fapt care este notat drept un lucru extrem de important pentru cei adormiți.„Nimic altceva nu este atât de folositor pentru cei adormiţi, nici pricinuitor de atâta bucurie, iluminare şi unire cu Dumnezeu ca acesta. Deoarece însuşi Sângele Domnului este cel care prin această jertfă se varsă pentru noi, netrebnicii”, spunea Sfântul Simeon al Tesalonicului.

Citește alte articole despre: moşii de iarnă